wtorek, 27 marca 2018

Kultura koreańska

Za czasów dynastii Goryeo konfucjanizm stał się religią narodową. Dla Koreańczyków nauczania Konfucjusza są podstawą ich życia. Współcześnie można zauważyć pozostałości tej filozofii. Koreańczycy znani są z silnego powiązania z tradycją. Bardzo ważny jest u nich szacunek. Nie dotyczy się to tylko osób starszych, ale nawet kolegów o rok starszych.

Koreański savoir vivre

Nie sposób wymienić wszystkie zasady, ale wymienię te najważniejsze. Kiedy pierwszy raz poznasz Koreańczyka nie zdziw się, że po wymienieniu się imionami zapyta o wiek. Wiek decyduje czy będzie mówił z honoryfikacjami czy bez. Do osób młodszych od siebie, z młodszej generacji i o niższym stanowisku w firmie można mówić bez. Jednak do starszych, starszego pokolenia i wyższych rangą należy mówić z honoryfikacjami. Bez względu na wiek dorośli rzadko zwracają się do innych po imieniu. Najczęściej zwracają się nazwą rangi. Do osób z tej samej szkoły, które są z wyższych roczników zwraca się jako seonbae (선배) i należy zwracać się z szacunkiem. Młodsze osoby muszą wykonywać polecenia starszych. Witając się z innymi, należy się kłaniać, w pośpiechu można również zastąpić to kiwnięciem głowy. Odbierając od innych rzeczy należy zrobić to prawą ręką, a lewą ją podeprzeć. Jeżeli zrobi się to tylko jedną ręką będzie to okazaniem braku szacunku do innych.

Przy stole nie wolno podnosić miski z ryżem i można go jeść tylko łyżką. Należy poczekać aż starsza osoba ruszy pałeczkami. Osoba starsza może prosto jeść i pić. Młodsi muszą przekręcić głowę i zasłonić ręką usta. Należy dolewać innym kieliszki i najlepiej obydwoma rękoma. Jeżeli ktoś tobie dolewa i jest ona starsza to powinieneś wstać i podnieść swój kieliszek schylając głowę. W Korei kultura picia jest bardzo silnie rozwinięta i spotkania nigdy się nie kończą w jednym miejscu. Najczęściej zaczyna się od kolacji w restauracji, potem do pubu, następnie do karaoke i czasami jeszcze inne miejsca.






Przez zmiany polityczne tradycyjny strój koreański jest bardzo różny. Teraz mówiąc o hanbok mamy na myśli ubiór za czasów dynastii Lee. Stroje mężczyzn pochodzą z chińskiej dynastii Ming, którym Koreańczycy musieli składać hołd i zwierzchnictwo. Stroje kobiet przechodziły wiele zmian, ale podstawowa dwuczęściowość jest zachowana. Górna część stroju znana jako jjeogori w ciągu kilkuset lat coraz bardziej się skracała.



Seolnal 설날
Kultura koreańska jest silnie powiązana z chińską. Tradycyjnie korzystano z tego samego kalendarza. Seolnal jest pierwszym dniem kalendarza księżycowego. Jest to jeden z najważniejszych świąt tradycyjnych w Korei. Koreańczycy z tej okazji mają zazwyczaj 3 dni wolne i w tym czasie wracają do swoich domów. To jest święto rodzinne i powinno się spędzać w jak najszerszym gronie rodziny. W ten dzień je się tradycyjną zupę ddeogkuk, potrawy zawierające ddeok, jeon czyli naleśniki koreańskie i wiele innych. Ubierają się w hanbok i składają hołd starszym. Młodsze pokolenie składa pozdrowienia poprzez sebae (세배), czyli tradycyjny ukłon. Dzieci w ten dzień dostają pieniądze od starszych.



Chuseok 추석 秋夕
Chuseok znane częściej jako Mid-Autumn Festival obchodzi się w 15 dzień 8 miesiąca według kalendarza księżycowego. W ten dzień ludzie dziękują za zbiory i składają hołd swoim przodkom. Bardzo wcześnie o poranku składa się ofiary w domu, potem odwiedza się groby rodowe i je czyści. W nocy przy pełnym księżycu całą rodziną je songpyeon - potrawa, która wygląda jak pierogi na słodko podawane na zimno, hangwa - koreańskie ciasteczka podawane z herbatą i wiele innych dań, które pojawiają się na ważne okazje. W ten dzień koniecznie się pije baekseju - alkohol ryżowy, czasami również makgolli.
Chuseok jest często przedstawiane jako koreański dzień wdziękczynienia.




K-beauty

W Korei wygląd i sposób prezentowania się ma bardzo ważny impakt na wiele różnych aspektów świata. W Korei bardzo trudno jest spotkać na ulicy dziewczynę bez makijażu. Bardzo wiele mężczyzn też się maluje. Żeby wyglądać nieskazitelnie bardzo wiele osób decyduje się na operacje plastyczne. To jest już tak popularne, że operacje nosa, oczu, botoks, usuwanie pieprzyków i tym podobne nie są nawet określane jako operacje plastyczne. Nazywają to najwyżej zabiegami kosmetycznymi. Chosun Ilbo ankietowało 2041 studentek i wyniki wskazały, że 25% przyznało się do przejścia operacji plastycznych, wśród nich 80% powiedziało, iż chce jeszcze poprawić inne miejsca. Spośród tych, które jeszcze nie wykonały zabiegu, ok. 80% wyraziło chęć. Mówi się, że w Korei tylko 2% kobiet jest naturalnych. W Korei jest powiedzenie, że jeżeli jest się brzydkim przed 20.rokiem życia to wina rodziców, a po 20. roku życia to twoja wina. W Korei najlepszym prezentem, jaki dają rodzice dzieciom na zakończenie studiów jest bon na operację plastyczną. W słowniku języka koreańskiego Naver powstało nawet wyrażenie 취업성형 - operacja plastyczna w celu znalezienia pracy.

Dzięki wysokiej jakości zabiegów powstał nawet nowy typ turystyki. Wiele Chińczyków wyjeżdża z agencjami podróżniczymi do Korei i wraca do kraju z nową twarzą. 

W Korei dzieci od wczesnego dzieciństwa nauczane są sposobów na dokładne oczyszczanie skóry, ochronę przed opalaniem itd. Niektórzy będąc w podstawówce już się malują, a w liceum mimo wielkiego stresu i braku czasu, wszyscy codziennie rano muszą umyć włosy, wysuszyć i ułożyć je oraz umalować się. 




Koreanki są znane z nieskazitelnej cery, co jest efektem dokładnej i skomplikowanej rutyny pielęgnowania skóry. Zazwyczaj składa się z ok. 10 stepów. 




Koreańskie kosmetyki stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Teraz w Sephora, Superpharm, Hebe i innych sklepach można znaleźć przeróżne kosmetyki. Najpopularniejsze są maski, które są nieodłączalną częścią nawet większości mężczyzn w Korei. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz